Registered Dietitian

Category - Management

Calculate the cost per meal using the following information:
Value of January inventory = $24,850

Value of February inventory = $22,730

Cost of foods purchased during January = $43,575

Number of meals served during January = 96,400

  1. 39 cents
  2. 47 cents
  3. 72 cents
  4. 85 cents
Explanation
Answer: B - The cost per meal is 47 cents, as calculated below:

((January inventory - February inventory) / number of meals served during January) + cost of foods purchased =



($24,850-$22,730 / 96,400) + $43,575 = 47 cents per meal
Was this helpful? Upvote!
Login to contribute your own answer or details

Top questions

Related questions

Most popular on PracticeQuiz